Płukanie zatok i inne skuteczne metody. Dowiedz się jak zapomnieć o bólu!

płukanie zatok

Wystarczy niewyleczona do końca infekcja, brak czapki, praca w trakcie choroby a zatoki zaczynają boleśnie dawać znać o swoim istnieniu. Objawy chorób zatok to rozpierający ból, który nasila się przy pochylaniu głowy. Jest skutkiem stanu zapalnego rozwijającego się w zatokach przynosowych oraz szczękowych. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby na to, by pozbyć się dojmującego bólu. Poznajmy je bliżej.

 

Chore zatoki czyli?

Objawy choroby zatok znamy wszyscy – uczucie rozbicia, zatkany nos, ból przy pochylaniu. Często jednak nie wiemy czym tak naprawdę są zatoki oraz jakie funkcje pełnią w naszym organizmie. Mówiąc najprościej, są to przestrzenie w twarzoczaszce, które wypełnione są powietrzem oraz wyściełane błoną śluzową. Ich funkcją jest między innymi nawilżanie układu oddechowego oraz stanowią naturalny filtr chroniący nas przed drobnoustrojami. Wyróżnić możemy zatoki przynosowe znajdujące się w okolicy czoła oraz zatoki szczękowe.

 

Płukanie zatok – jedna z najskuteczniejszych metod leczenia

Wśród wielu dostępnych sposobów leczenia zapalenia zatok na szczególną uwagę zasługuje płukanie zatok. To metoda niezwykle skuteczna, która pomogła wielu osobom, w tym również tym, które zmagają się z przewlekłym zapaleniem zatok szczękowych oraz przynosowych. Na czym polega? To bardzo proste. Wystarczy zakupić w aptece zestaw do płukania zatok lub samodzielnie przyrządzić mieszankę z wody destylowanej oraz soli. Pomocna może być również dostępna w aptekach sól fizjologiczna. Roztwór wlewamy do nosa pochylając głowę na bok po czym odwracamy głowę w drugą stronę. Dzięki temu płyn przepływa przez nos a także przez zatoki skutecznie oczyszczając je z wydzieliny. Płukanie zatok dodatkowo łagodzi obrzęk oraz stan zapalny.

 

Co jeszcze może nam pomóc?

chore zatokiPoza płukaniem zatok możemy zastosować wiele skutecznych domowych metod, które wzmocnią efekt tej metody leczenia. Przede wszystkim chore zatoki warto leczyć za pomocą inhalacji, które doskonale oczyszczają zatoki a przy tym pomagają w przywróceniu prawidłowego nawilżenia błon śluzowych. Ponadto pamiętajmy o tym, by dużo pić i dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Ból zatok złagodzi również masaż oraz spanie z wysoko ułożoną głową. Doraźnie warto stosować również ciepłe okłady, które również pomagają w zmniejszeniu bólu.

Gdy nic nie pomaga – czas do lekarza

Czasem, mimo usilnych starań i zastosowania wielu domowych metod chore zatoki nadal dają o sobie znać. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem. Ból zatok nie tylko utrudnia nam bowiem codzienną aktywność, ale również może przyczynić się do wielu innych problemów takich jak np. nawracające infekcje. Ponadto zatkane zatoki mogą sprawić, że będziemy znacznie słabiej czuć zapachy. Lekarz dobierze odpowiednie leki na zapalenie zatok, które w połączeniu z domowymi sposobami i dbałością o zdrowie sprawią, że szybko zapomnimy o męczących nas dolegliwościach.

 

Podsumowując, zapalenie zatok to choroba, której pod żadnym pozorem nie powinniśmy lekceważyć. Jej przejście w stan przewlekły może oznaczać bowiem nawet wiele miesięcy złego samopoczucia. Dlatego też, jeśli czujemy, że mamy chore zatoki warto działać. Dzięki ich płukaniu oraz stosowaniu innych domowych metod szybko odczujemy ulgę i powstrzymamy stan zapalny.

5/5 - (2 votes)