Niedrożne, bolące zatoki, to problem, z którym zmaga się wielu z nas. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym często narzekamy na nieprzyjemne dolegliwości, które sprawiają, że codzienna aktywność bywa bardzo trudna. Na szczęście istnieją skuteczne domowe sposoby na zatoki, które może stosować każdy z nas. Jeśli więc zastanawiasz się jak oczyścić zatoki nasze rady z pewnością okażą się przydatne. Oto one.
Dlaczego zatoki bolą?
Odczuwasz nieprzyjemny, rozpierający ból czoła lub okolic oczu, który wzmaga się przy pochylaniu? Prawdopodobnie zmagasz się z problemem z zatokami. Skąd on się bierze? Bardzo często jest skutkiem niedoleczonej infekcji wirusowej lub przeziębienia, które przerodziły się w zapalenie zatok. Czasami, nieprzyjemne objawy towarzyszą nam przez wiele miesięcy co oznacza, że zapalenie zatok przeszło w postać przewlekłą. Jak wyleczyć zatoki? Co warto stosować na zatoki aby szybko poczuć się lepiej? Podpowiadamy.
Domowe sposoby, które z pewnością Ci pomogą
Pierwszym sposobem na pozbycie się uciążliwego bólu są inhalacje na zatoki. Pomagają usunąć wydzielinę, zmniejszają obrzęk błony śluzowej oraz przywracają prawidłowe ich nawilżenie. Jak powinno wyglądać leczenie zatok poprzez inhalacje? Wystarczy miska z gorącą wodą oraz kilka kropel olejku z mięty, sosny lub eukaliptusa. Wdychając opary szybko pozbędziemy się nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli zależy nam na tym aby oczyszczanie zatok było skuteczniejsze – przykryjmy głowę ręcznikiem. Kolejnym skutecznym domowym sposobem na zatoki jest samodzielne wykonywanie masażu okolic, w których znajdują się zatoki oraz ciepłe okłady, które zmniejszają ból. Warto również zadbać o nawilżenie – zarówno powietrza w mieszkaniu, jak i przyjmowania dużej ilości płynów.
Co jeszcze może być pomocne?
Odpowiednia dieta na zatoki, również może sprawić, że poczujemy się lepiej. Jej podstawą jest odpowiednie przyprawienie dań. Pomocne w leczeniu dolegliwości związanych z zatokami pomagają pikantne, rozgrzewające przyprawy takie jak chili, chrzan czy wasabi. Warto również częściej niż zwykle spożywać ananasa. W owocu tym znajduje się bowiem bromelaina, która zmniejsza obrzęk błon śluzowych.
Gdy ból zatok się przedłuża
Czasem, mimo stosowania domowych sposobów na zatoki dolegliwości nie mijają lub tylko nieznacznie zmniejszają się. W takiej sytuacji nie warto zwlekać. Konieczna w takim przypadku będzie wizyta u lekarza, który dobierze odpowiedni lek na zatoki. W tym celu powinien wykonać badania, które podpowiedzą mu czy konieczne okaże się zastosowanie antybiotyku na zatoki, czy też wystarczą jedynie leki przeciwzapalne.
Podsumowując, leczenie zatok nie jest łatwym procesem i zazwyczaj trwa dość długo. Na szczęście, w dzisiejszych czasach możemy wykorzystywać zarówno tabletki na zatoki, jak i sprawdzone inhalacje oraz inne domowe sposoby na zatoki by szybko poczuć ulgę. Co więcej, stosowanie naturalnych metod nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie. Mogą więc być stosowane przez każdą osobę, która zastanawia się jak wyleczyć zatoki. Przekonaj się.
Więcej na temat zatok
http://zdrowie.gov.pl/aktualnosc-3221-rozpoczyna_sie_miedzynarodowy_tydzien.html