Badania kontrolne – co warto o nich wiedzieć?

Pacjenci, u których zdiagnozowano zawał serca lub jedną z chorób układu sercowo-naczyniowego, muszą regularnie przechodzić badania kontrole. Ponieważ zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów w Polsce, profilaktyczne przeprowadzanie badań kontrolnych zaleca się wszystkim osobom, które ukończyły 40 lat.

To nie przypadek, że lekarze tak duży nacisk kładą na profilaktykę. Regularne badania kontrolne pozwalają wykryć wszelkie zmiany i wdrożyć optymalną ścieżkę leczenie. Dla pacjenta często oznacza to uniknięcie wielu chorób i komplikacji z nimi związanymi.

Jeżeli chodzi o serce, to o badaniach kontrolnych powinni pamiętać wszyscy pacjenci po 40. roku życia. Przeprowadzenie podstawowych badań nie jest ani skomplikowane, ani czasochłonne, a może uchronić przed np. zawałem serca w przyszłości.

Czy cholesterol jest w normie?

Jednym z podstawowych badań kontrolnych, gdy mowa o sercu, jest badanie diagnostyczne, tzw. lipidogram. Dzięki niemu można stwierdzić ilość cholesterolu i trójglicerydów w surowicy. Dlaczego badanie to jest tak ważne? Cholesterol dzieli się na dwie frakcje: LDL i HDL. Ta pierwsza osadza się na ścianach naczyń krwionośnych. Druga frakcja ma za zadanie transportować cholesterol LDL do wątroby. Zaburzenie proporcji między ilością cholesterolu LDL a HDL prowadzi do powstania blaszek miażdżycowych, a w efekcie do systematycznego zamykania się naczynia krwionośnego. Gdy tętnica zamknie się, krew nie będzie w stanie przepłynąć i tym samym dostarczyć tlenu do serca. Wówczas też mowa o zawale serca.

Dysponując wynikami lipidogramu, lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy poziom cholesterolu jest w normie. Jeżeli wyniki będą odbiegać od wzorcowych, pacjent otrzyma leki, a także wytyczne dotyczące diety.

EKG, czyli czy serce pracuje prawidłowo

Zarówno profilaktycznie u wszystkich pacjentów, jak i kontrolnie u pacjentów, u których stwierdzono np. zawał serca, wykonuje się badanie EKG. Celem badania jest sprawdzenie, czy serce pracuje w prawidłowy sposób. Badanie pozwala też wykryć zmiany w obrębie serca, a także określić, czy w organizmie dochodzi do rozwoju jednej z chorób serca.

Jeżeli chodzi o badania EKG, lekarz może zlecić: EKG spoczynkowe, EKG wysiłkowe i EKG Holtera. Rodzaj badania kontrolnego zależy m.in. od tego, czy mowa o zdrowym pacjencie, czy też tym, u którego rozpoznano chorobę serca.

Rate this post