Afty na języku – w jaki sposób skutecznie sobie z nimi radzić?

afta na języku

Afty na języku to niewielkie ale bardzo bolesne nadżerki i owrzodzenia, które znajdują się w jamie ustnej. Szczególnie często pojawiają się u niemowląt i dzieci. Przyczyn powstawania tej dolegliwości jest naprawdę sporo. Na szczęście, istnieją skuteczne domowe sposoby na afty oraz leki, które sprawiają, że dziecko szybko odczuje ulgę a bolesny problem zniknie.

 

Dlaczego pojawiają się afty?

Zanim zajmiemy się leczeniem oraz domowymi sposobami na afty warto przybliżyć przyczyny ich powstawania.  Wśród tych, które dominują wymienić możemy między innymi nieodpowiednią higienę jamy ustnej lub nieprawidłowe nawyki, takie jak wkładanie do ust przedmiotów czy obgryzanie paznokci. Przyczyną aft może być również ząbkowanie (w przypadku niemowląt) oraz choroby zębów. Często spowodowane są również mechanicznymi uszkodzeniami – np. wynikającymi z jedzenia twardych pokarmów. Wśród przyczyn aft wymienić można również przyjmowanie niektórych leków oraz alergie.

 

Skuteczne domowe sposoby na afty

domowe sposoby na aftyZauważyłaś u swojej pociechy podejrzane zmiany i zastanawiasz się w jaki sposób pokonać pleśniawki u dzieci? Podpowiadamy, które z domowych sposobów działają na afty na języku. Jedną ze sprawdzonych metod jest wykonywanie płukanek, które odkażą zmiany i zmniejszą stan zapalny. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z aftą na dziąśle czy na języku możemy płukać jamę ustną roztworem soli (pół łyżeczki na szklankę) lub ziołowymi naparami. Szczególnie skuteczne są te z szałwii, rumianku,  liścia maliny oraz łopianu. Rozwiązaniem, które również może pomóc w gojeniu się zmian jest przyrządzenie pasty z sody oczyszczonej oraz wody. Powstałą papką powinniśmy pokrywać zmieniane chorobowo miejsca. Takie leczenie aft w większości przypadków już po kilku dniach daje wyraźne efekty – zmiany chorobowe goją się a dziecko przestaje odczuwać dolegliwości bólowe.

 

Gdy domowe sposoby nie działają

Jak wspominaliśmy, domowe sposoby na afty u dzieci są skuteczne w większości przypadków i szybko przynoszą ulgę. Czasem jednak afty u dzieci są na tyle rozwinięte lub nie goją się, że samodzielne próby przyniesienia dziecku ulgi to za mało. Jeśli więc zauważysz dużą liczbę zmienionych chorobowo miejsc, dziecko gorączkuje i nie chce przyjmować pokarmów warto wybrać się do specjalisty, który przepisze skuteczny lek na afty. Są to preparaty o działaniu antyseptycznym, które skutecznie zabijają bakterie i drożdżaki – jedne z najczęstszych przyczyn powstawania aft u dzieci. Leki te dostępne są w sprayu, w postaci maści oraz płynów do wcierania. Każdy rodzic może więc znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb swoich oraz dziecka.

 

Podsumowując, afty nie są groźne. Jest to jednak niestety bardzo bolesna i nieprzyjemna dolegliwość, która ma tendencję do nawracania. Dlatego też, jeśli zobaczymy afty na języku lub dziąśle swojego dziecka warto działać szybko i stanowczo ograniczając rozwój choroby. Odpowiednie leki oraz domowe sposoby na afty u dzieci to pierwszy krok. Kolejnym powinna być zmiana nawyków oraz sprawdzenie stanu zdrowia dziecka.

 

 

4.7/5 - (3 votes)