Każdy rodzic chce by jego dziecko cieszyło się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Czasem jednak, mimo naszych starań pociecha zaczyna czuć się gorzej. Jedną z częstych dolegliwości, które mogą okazać się groźne jest biegunka u dziecka. Sprawdźmy więc co stosować na biegunkę oraz w jaki sposób zabezpieczyć dziecko przed odwodnieniem. Na szczęście nie musi być to trudne!
Skąd ta biegunka?
Przyczyn biegunki może być naprawdę sporo. Wśród najczęstszych wymienić należy infekcje wirusowe, które są przyczyną tak zwanej “grypy żołądkowej”. Szczególnie niebezpieczne są zakażenia rotawirusami – choroba ma bowiem bardzo gwałtowny przebieg. Często przyczyną biegunek u dzieci są również błędy w diecie. Niedojrzały układ pokarmowy nie jest w stanie poradzić sobie z nieświeżym lub niezdrowym jedzeniem. Warto więc przyjrzeć się temu, co spożywa nasza pociecha.
Domowe sposoby na biegunkę
Jeśli Twoje dziecko zmaga się z rozwolnieniem możesz pomóc mu na własną rękę. Domowe sposoby na biegunkę naprawdę działają, są proste i całkowicie bezpieczne dla zdrowia dziecka. Co możesz zrobić? Przede wszystkim daj dziecku czekoladę! W jej składzie znajdują się bowiem związki działające zapierające. Podobnie jak owoce jagód i aronii – one również powinny znaleźć się w diecie chorego dziecka.
Dieta przy biegunce – jaka?
W czasie rozwolnienia warto zadbać również o to, co je nasze dziecko. Może to bowiem znacząco przyspieszyć proces dochodzenia do zdrowia. Jak powinna wyglądać dieta przy biegunce? Przede wszystkim powinna być lekkostrawna. Warto unikać ostro przyprawionych potraw, które mogą obciążyć żołądek dziecka oraz ciężkich, smażonych dań i słodyczy. Doskonale sprawdzi się zupa z marchwi, kleik, ryż czy płatki kukurydziane. Bardzo ważne jest również dbanie o prawidłowe nawodnienie dziecka. Warto samodzielnie przygotować napój z elektrolitami. W tym celu potrzebujemy jedynie wody, soku z cytryny, łyżeczki soli oraz odrobiny miodu.
Co powinno zaniepokoić? Czyli o przewlekłej biegunce
Biegunka to dolegliwość, która może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Konsekwencją takiego stanu może być nawet hospitalizacja, jest ob bowiem zagrożeniem dla życia. Dlatego też warto wiedzieć, kiedy powinniśmy się zaniepokoić. Podstawowym czynnikiem ryzyka są przewlekłe biegunki – im dłużej trwają tym bardziej obciążają organizm dziecka. Problemem, który powinien nas zaniepokoić są również powtarzające się biegunki – mogą być bowiem sygnałem, że w organizmie dziecka dzieje się coś niepokojącego. W wspomnianych wyżej przypadkach warto skontaktować się z lekarzem pediatrą. Podobnie w przypadku biegunki u noworodka i niemowlaka – małe dzieci odwadniają się bowiem znacznie szybciej.
Podsumowując, biegunka u dziecka to dolegliwość, która nie powinna nas zbytnio niepokoić. Zastosowanie lekkostrawnej diety przy biegunce, picie dużej ilości napojów oraz proste, domowe metody powinny skutecznie pomóc nam w szybkiej poprawie samopoczucia naszego dziecka.