Kołnierze ortopedyczne zmniejszają bolesność w odcinku szyjnym kręgosłupa. Pomagają przy zmianach zwyrodnieniowych i dyskopatiach. Są też stosowane w przypadku różnego rodzaju złamań oraz po zabiegach operacyjnych.
Czym jest kołnierz ortopedyczny?
Kołnierz ortopedyczny jest to orteza szyjna służąca do rehabilitacji osób, u których konieczne jest ustabilizowanie górnego odcinka kręgosłupa poprzez jego unieruchomienie. Materiał, z którego jest wykonana oraz anatomiczny kształt ortezy pozwalają na powrót do sprawności. Pacjent ma przy tym zachowaną względną sprawność, jeśli chodzi o wykonywanie codziennych czynności. Kołnierz ortopedyczny stosuje się w przypadku urazów, a także w okresie rekonwalescencji po operacjach szyjnego odcinka kręgosłupa. Orteza szyjna pomoże zniwelować chroniczny ból w tym miejscu. Może być noszona przez osoby narażone na dolegliwości i schorzenia szyi. Ponadto będzie skuteczna w rehabilitacji zaburzeń ukrwienia górnego odcinka kręgosłupa oraz zwyrodnienia kręgów szyjnych (źródło: ortopedio). Wyróżnia się kilka typów ortez.
Kołnierz ortopedyczny miękki – wskazania
Kołnierz ortopedyczny miękki jest stosowany w przypadku zespołów bólowych, które pojawiają się na skutek zmian w obrębie więzadeł międzykolcowych. Ich przyczyną mogą być także niewielkie zmiany zwyrodnieniowe. Tego typu orteza szyjna częściowo ogranicza ruchomość szyjnego odcinka kręgosłupa.
Kołnierz obwojowy miękki – wskazania
Kołnierz obwojowy miękki można włączyć do leczenia dyskopatii, czyli chorób krążka miedzykręgowego. Pomoże także w przypadku bólu powstałego w zmianach zniekształcających. Działa na zasadzie częściowego unieruchomienia i odciążenia kręgosłupa szyjnego.
Kołnierz okrężny Schanza – wskazania
Następny rodzaj ortezy szyjnej to kołnierz okrężny Schanza, który znajduje zastosowanie w zespołach bólowych i dyskopatiach, podobnie jak kołnierz obwojowy. Niekiedy jest też stosowany w nagłych przypadkach. Jego zadanie to częściowe unieruchomienie i odciążenie szyjnego odcinka kręgosłupa.
Polietylenowy kołnierz Florida – w jakich schorzeniach pomoże?
Polietylenowy kołnierz Florida jest zakładany w przypadku zwichnięć kręgów i złamań kompresyjnych. Pomaga także osobom z dyskopatiami, zmianami zniekształcającymi bądź po operacjach. Ma na celu odciążenie i unieruchomienie kręgosłupa szyjnego.
Kołnierz stabilizujący Kampa – dla kogo?
Ostatni typ kołnierza ortopedycznego to kołnierz stabilizujący Kampa pomocny w złamaniach i zwichnięciach kręgów szyjnych. Działa skutecznie u pacjentów z zespołami bólowymi związanymi ze zmianami zniekształcającymi kręgów. Może być też stosowany w przypadku wypadniętych przepuklin krążka miedzykręgowego.