Ospa wietrzna należy to grupy chorób zakaźnych. Mówi się iż jest to choroba wieku dziecięcego, choć nie brakuje przypadków w których dorosły zostaje zakażony wirusem ospy wietrznej.
Jak wygląda ospa wietrzna
Najpopularniejszym objawem ospy wietrznej jest niezaprzeczalnie wysypka, która z czasem opanowuje całe ciało. Warto jednak wiedzieć, że przed samą wysypką występują inne objawy po których można stwierdzić, że dziecko jest chore. Ospa na samym początku przypomina przeziębienie, osoba zarażona czuje się źle, może mieć gorączkę sięgającą nawet do 40 stopni, występuje katar, a w przypadku dziecko może być ono bardzo marudne. Generalnie po początkowych objawach nie da się zdiagnozować w stu procentach ospy wietrznej bez wizyty u lekarza. Dopiero po wystąpieniu charakterystycznej wysypki możemy zorientować się, że jest to ospa.
Zobacz również:
Szczepienie na ospę wietrzną – garść informacji
Ospa wietrzna w ciąży – co zrobić w takiej sytuacji
Ospa wietrzna u dorosłych – objawy, leczenie, skutki
Ospa wietrzna u dzieci – wszystko co należy wiedzieć
Jak wygląda wysypka charakterystyczna dla ospy
Na samym początku wysypka występuje pod postacią delikatnych plamek. Następnie zmieniają się one w swędzące zaczerwienie grudki osiągające nawet 1cm. Po kilku godzinach grudka przeistacza się w pęcherzyk wypełniony płynem surowiczym. W ciągu następnych 2-3 dni zaczynają formować się krostki pod wpływem wydzielanego płynu. Ostatni etap wysypki to strupki, które powstają poprzez przysychające krostki, następuje to 3-4 dni po ich wystąpieniu. Wysypka zazwyczaj pojawia się w pierwszej kolejności na twarzy oraz tułowiu, a następnie rozprzestrzenia się na kończyny.
Należy pamiętać żeby pod żadnym pozorem nie drapać zmian skórnych, które powstają podczas wysypki wynikającej z ospy wietrznej. Może to grozić powstaniem blizn, które zostaną już do końca życia.
Powikłania dotyczące wysypki podczas ospy
Po zejściu wysypki pozostają okresowe przebarwienia oraz małe blizny. W przypadku zakażenia wykwitów w którymkolwiek etapie wysypki może dojść do wystąpienia trwałych blizn (np. poprzez drapanie). Podczas wystąpienia wysypki w okresie obniżonej odporności może dojść do wykwitów krwotocznych. Do najczęstszych powikłań jeśli chodzi o skórę są wtórne zakażenia infekcyjne zmian skórnych. Objawem takiego zakażenia jest zaczerwienienie skóry u podstawy pęcherzyków oraz powrót gorączki po 3-4 dniach od czasu pojawienia się wysypki na ciele. Poprzez zakażenie może dojść do powstania:
- sepsy
- ropni oraz ropowicy
- liszajca
- płonicy przyrannej
- zapalenia tkanki tłuszczowej
- martwiczego zapalenia powięzi
- gronkowcowego zespołu wstrząsu toksycznego
- paciorkowcowego zespół wstrząsu toksycznego
Jak wygląda ospa – czego warto przestrzegać
Poniżej znajduje się kilka rad, które są przydatne podczas zachorowania dziecka na ospę wietrzną:
- aby zapobiec powikłaniom wynikającymi z drapania zmian skórnych warto przyciąć dziecku paznokcie, regularnie myć mu rączki, a jeśli jest to młodsze dziecko warto założyć mu bawełniane rękawiczki
- podczas mycia nie zaleca się tarcia skóry gąbką, ani wycierania skóry ręcznikiem – zamiast tego warto delikatnie osuszyć skórę przykładając ręcznik do ciała
- jeśli pęcherzyki pojawią się w buzi należy zrezygnować z podawania kwaśnych rzeczy
- podawaj dziecku dużo płynów
- nie używaj pudru na swędzącą skórę, zasychając może sprawiać ból jak i może prowadzić do powstania powikłań
- nadmanganian potasu pomaga, kąp swoje dziecko codziennie przez kilka minut w tym roztworze
- w przypadku wysypki w okolicach intymnych warto zastosować nasiadówkę z ciepłą wodą oraz rumianku
- wysypka w buzi odbiera apetyt dziecku, w takim momencie warto zastosować pokarmy w formie papek czy też płynne